Mısırlı muhaliflerin hikayesi beyazperdede: El Hatk Filmi

Mısır’da demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı yapılan kanlı darbe sonrasında yaşananları, Mısırlıların gündelik hayatından esinlenerek anlatan filmin, 16 Temmuz 2019 günü İstanbul’da galası yapıldı.

El Hatk filmi, Mısır’ın arka sokaklarında geçen küçük ve sıradan hayatların büyük ve sarsıcı hikâyesini kanlı darbenin ardından gelişen dehşet ikliminde anlatıyor Mısırlı muhaliflerin pek bilinmeyen hikâyesi ilk defa sinemanın beyazperdesine taşıyor.

El Hatk” filminin senarist ve yönetmeni Muhammed el-Bahravi yaptığı açıklamada, haksız yere cezaevinde kaldığını belirterek, oradaki mahkumların ve ailelerinin çektiği sıkıntılardan esinlendiğini söyledi.

El Cezire’de çalıştığı iddiasıyla hapse atıldığını dile getiren Bahravi, “25 Ocak Mısır Devrimi’ne katıldık. Özgürlüğün Mısır’a gelmesi tek hayalimizdi. Hayalimiz gerçekleşti ama Mısır’da darbeyle her şey değişti. Ben hiçbir suçum yokken 3 sene boyunca hapiste kaldım.” ifadelerine yer verdi.

Hapiste kaldığı süreçte eşinin annesinin de hapse girdiğini kaydeden Bahravi, şöyle konuştu:

“Eşim bu süreçte en az bizim kadar acı çekti. Bir gün beni, diğer gün annesini ziyaret etti. Bebeklerim vardı. Onlar da bizimle beraber her şeye katlandı. Hapishanede sürekli kitap okudum. Filmin fikri cezaevinde doğdu. Orada insanların ve ailelerinin sıkıntılarını gördüm. Hapishanede çalışıp yaptığı işten memnun olmayanlar vardı. İşkence ettikleri doktor, mühendis ve öğretmenlerdi. Onların rahatsızlığını da yansıttım. Zaman zaman benimle de konuşuyorlardı. Hapishaneye girmeden önce 2 hafta boyunca işkence gördüm. Gözlerim kapalıydı ve kimseyi göremedim.”

“1980’leri yaşayanlar filmi daha iyi anlayacaktır”

Filmdeki tüm karakterlerin toplumun bir kesimini temsil ettiğini ve darbe sürecinden ciddi bir şekilde etkilendiğini dile getiren Bahravi, karakterlerin verdiği mesajlara ilişkin şunları kaydetti:

“Örneğin filmdeki istihbarat üyesinin eşi ev hanımı ve herhangi bir olayla uzaktan yakından ilgisi yok. Eşinin ne yaptığını bile bilmiyor ama onun da hayatı kararıyor. Filmimizdeki Türk oyunculardan Öznur da Mısırlı olmayan ama bu süreçlerde büyük darbe alan birini canlandırıyor. Çok severek evlendiği eşi hapishaneye giriyor ve sonrasında daha büyük sorunlarla karşılaşıyor. Gizli servis üyesinin arkadaşları için ilk başlarda her şey güzel olsa da değişen süreçler onları da yok ediyor. Ezilen insanları anlatmaya çalıştım. İki tarafın da sorunlarını ve yaşadıklarını beyaz perdeye yansıtmayı denedim. Askeri darbelere hayır demek için bir araya geldik. Türkiye’de özellikle 1980’leri yaşayanlar, darbe süreçlerinde insanların nasıl acı çektiklerini bildikleri için filmi daha iyi anlayacaktır.”

“FİLM TAMAMEN BAĞIMSIZ”

El-Bahravi, filme neden “Al-Hatk” ismini verdiklerini anlatarak, “Filmin Türkçe ismi de ‘Al-Hatk’. Çünkü çevirisini yapamadık. Zira ‘Al-Hatk’ı Türkçede karşılayacak bir söz yok. ‘Al-Hatk’ bir insanın başka bir insana yapabileceği tecavüzün, zulmün en üst noktası. Türkiye’de ne böyle bir şiddet var ne de böyle bir sözcük. Ben senarist ve yönetmen olarak söylemek istediklerimi sinema diliyle ifade ettim. Filmin vereceği mesaj, izleyicilerimizin filmle etkileşimlerine bağlı.” ifadelerini kullandı.

“FİLM ASLINDA TÜRKLER VE ARAPLARIN BULUŞMA NOKTASINI ANLATIYOR”

El-Bahravi, “Al-Hakt”ın insani bir film olduğunun altını çizerek, “Türk halkı neden Türkiye’de olduğumuzu, neden buraya geldiğimizi ve neden burada ikamet ettiğimizi bilme hakkına sahiptir. Türk halkı muhteşem bir kültür ve medeniyete sahip büyük bir halk. Eşsiz bir birikim ve bilince sahipler. Özellikle gençlerin izlemesini çok istiyorum. Çünkü onlar darbe dönemlerini yaşamadılar. Askeri darbeler her ülkede aynıdır. Bu film askeri darbe dönemini öğrenmeleri için onlara bir kesit sunuyor ve askeri bir darbenin -maalesef- başarılı olduğu Mısır’ı anlatıyor. Türkiye bu durumu seksenli yıllarda yaşadı. Bu bağlamda film aslında Türkler ve Arapların buluşma noktasını anlatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

4 Yorumlar

  1. El-hatk filmini nasıl izleyebiliriz bir yere girdim tel no mu yazdım şifre gönderdi devam etmedim faturanıza yansıyacak falan yazdı inşallah olmaz geri çıktım zaten

    1. Şuan internette yayınlanmadı. Bu tarz yerlere girmeniz sakıncalı özellikle telefon numaranızı yazmamanız gerekirdi. Bulunduğunuz operatörün müşteri hizmetlerini arayıp abone olduğunuz bir hizmet olup olmadığını kontrol ettirin varsa iptal ettirin. Yoksa faturanıza yüklü miktarlar gelebilir.

    1. Yüklemeleri yaptığımız ok.ru sitesi Türkiye’de erişime kapatıldı. Şimdilik VPN kullanarak izleyebilirsiniz. Yeni linkler eklenecek inşallah.