Dizi Ahmed b. Hanbel’in hayat hikayesini konu ediniyor. Dizide imamın doğumundan başlayarak vefatına kadar olan ilim talebi, eğitimi ve kişisel hayatıyla alâkalı birçok olay geçiyor.

Senaryosunu Dr. Muhammed Yesari ve Muhammed Ömer’nin yazdığı ve yapımcılığını daha önce “Halid Bin Velid” “Hasan ve Hüseyin” gibi başarılı dizi filmleri olan Muhammed el-Înezi’nin üstlendiği Ahmed bin Hanbel Dizisi, 2017 Ramazan ayında gösterime girdi.

Yönetmenliğini Ürdünlü Abdulbari Ebul Hayr’ın yaptığı dizide, başrolü Suriyeli Mihyar Hudur üstlendi. Dizide ayrıca içlerinde Türk oyuncular olmak üzere, Suriye, Tunus, Cezayir, Lübnan, Irak, Filistin, Ürdün, Kuveyt gibi ülkelerden yaklaşık 224 oyuncu ve 2875 figüran yer alıyor.

İngiliz Görüntü Yönetmeni, Fransız Işık ekibi, İranlı uzman makyaj ekibi ve toplamda 150 teknik personelin bulunduğu dizi çalışmasının, kurgu ve montajını Suriyeli, müziklerini de sektörün bilinen bir Türk ekibi hazırladı.

Ahmed Bin Hanbel dizisi, İslam Aleminde, uluslarasın boyutta başarılı yapıtlara imza atmış Görsel Efekt uzmanlarıyla çalışan ilk dizidir. Dizinin görsel efektlerini yapan Prime Focus World şirketi, “Avatar”, “Avengers” ve “Harry Potter” gibi çok ünlü ve başarılı filmlerde çalışmıştır.

Yapım: Katar-Suriye
Yapım Tarihi: 2016 (2017 vizyon)
Yönetmen: Abdel Bari Abou El Kheir
Yazan: Muhammed Al-Yousari
Oyuncular: Mazen El Jabba, Salloum Haddad, Ruaa Yassin, Malik Mohamed, Mehyar Khaddour, Gianna Eid
Bölüm Sayısı: 31 Bölüm
Dizinin (Bölüm) Süresi: 45 Dakika
Dizinin Türü: Dini, Siyasi, Toplumsal ve Kültürel
Çekim Yapılan Mekanlar: Mardin, Hasankeyf, İzmir ve İstanbul
Çeviri: gencmuslumanlar.com

FARKLI KALİTELERDE İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

DİZİN TERCÜME VE ALTYAZISI GENÇ MÜSLÜMANLAR TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.

Bu video/film Youtube’dan orijinal linki paylaşılarak eklenmiştir. Site tarafından sadece Türkçe altyazı eklenmiştir.

Bir Yorum Yazın

13 Yorumlar

 1. ilk defa bir diziden bu kadar etkilenip halime çeki düzen verdim izlerken sanki bağdat sokaklarında gezen biri de siz oluyorsunuz

 2. Allah razı olsun emeği geçen herkesten çok güzel bir diziydi kısa zamanda bitirdim.Bana çok güzel şeyler kattı. Rabbimiz ülkemize de böyle büyük alimler lütfetsin. Siteye ve tercüme ekibine çok teşekkürler.

  1. Bu dizide emeği geçen herkesten Allah razı olsun.Ve burda bizlere izleme olanağı sağlayan gençmusluman sayfasından Allah razı olsun

 3. mezheb oalrak hanbeli mezhebine geçtiğimi kardeşler arasında duyurduğum da bir tanesi bana muslimmedya linki atmıştı. 1 haftada hepsini izledim. kendime ve ev ahalime ve çevreme olan fikirlerim değişti. Bizi islam üzere sabit kılan Allah suphane ve tealaya hamd olsun. emeği geçen kardeşlerden Rabbi Rahim cc razı olsun.

 4. Allahım Ahmet bin hambelden razı olsun..

  bu güzide insanlardan sonra dahada nur gelmedi dünya ya :((

  1. İsmi ile müsemma ehli imana şevk , ehli küfre cevap külliyatı bahşedildi ümmete . Böyle zatlara bakıp ta çeki düzen verebilene ne mutlu ..

 5. öncelikle bu dizinin yapımında emeği olan herkesten ve siz GENÇ MÜSLÜMANLARDAN RABBİM ebeden razı olsun. çok güzel bir hizmet veriyorsunuz RABBİM daim eylesin

 6. Allah cc dan mağfiret diler eimme i erbaa ya duacıyız.Emeğiniz ümmetin intibahına vesile olsun inşaallah…

 7. ALLAH CC mağfiret dilerim eimmei erbaa dan Allah razı razı olsun dua ile…

  1. Allah Razı Olsun Ahmed bin Hanbel’den ve diğer Üç Mezhep İmamlarımızdan
   Allah Razı Olsun Bize tanıtan insanlardan
   Allah Razı Olsun Genç Müslümanlardan
   Allahümme Amin