İslami Vakit Analizi

1 Günde Kaç Dakikanı Namaza Ayırıyorsun?(Abdest+Camiye Gitme Gibi Ön Hazırlıklar Dahil)


Biraz Hızlısın Sanki :(

Ne Kadar Sıklıkla Kur'an(Arapça) Okuyorsun?

Belirtilen Periyotlarda Kaç Sayfa Kur'an Okuyorsun?


1 Sayfa Kuran'ı Ortalama Kaç Dakika da Okuyorsun?(Seçeneği Boş Bırakırsan 7 Dakikadan Hesaplanacak)Günde Ortalama Kaç Saat Uyuyorsun?Günde Yediğin Tüm Öğünlere Toplamda Ortalama Kaç Dakika Ayırıyorsun?Hafta da Kaç Gün Çalışıyor/Eğitim Görüyorsun?


Günde Ortalama Kaç Saat Çalışıyor/Eğitim Görüyorsun?Hergün Teknolojik Cihazla/İnternetle Ne Kadar Saat Geçiriyorsun?(Teknoloji Bir Çok Alanda Kullanıldığı İçin Bu Soru Yüzdelik Dilimde Hesaba Katılmıyor, Sadece Detay Amaçlı)0%

Namaz

0%

Kur'an

0%

Uyku

0%

Yemek

0%

İş/Eğitim

0%

Diğer

Not: Sonuçlarda Yüzdelik Oranlar Ve Hesaplamalar Yuvarlanmıştır..Aşağıdaki Değerlerde Bir İşe Senelik Ayrılan Süre Farklı Biçimlerde Belirtilmiştir..

Bir Senede Namaza Ayırdığın Toplam Vakit

0 Saat

0 Gün


Bir Senede Arapça Olarak Okuduğun Kuran Sayfası

0 Sayfa

0 Saat

0 Gün


Bir Senede Uyuduğun Toplam Vakit

0 Saat

0 Gün


Bir Senede Yemeğe Ayırdığın Toplam Vakit

0 Saat

0 Gün


Bir Senede İş/Eğitim'e Ayırdığın Vakit

0 Saat

0 Gün


Bir Senede Teknoloji Araçlarına Ayırdığın Süre

0 Saat

0 Gün

- Tavsiyelerimiz -

Sevgili Kardeşim,


Günlük Yaşantına Şöyle Bir Göz Attığımızda Kardeşin Olarak Belli Başlıklar Altında Bazı Tavsiyelerde Bulunmak İstiyoruz

Namaz

Öncelikle namaza başlamalısın kardeşim, Yüce Rabbimiz buyuruyor ki: [ (Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” ] (Furkan Suresi-77), dualarımız ibadetlerimiz bizim değerimizi belirlemekteyse bunu bilip müslümanlar olarak ibadetlerimizle değerli olmaya çalışmalıyız.. bir kardeşin olarak ibadetlerinden tat alman için özellikle geceleri tüm dünya yatarken, ibadet edip Rabbine içini dökmeni, onu çokca zikr etmeni öneririz, eğer henüz geceleyin namaz kılmadıysan söyleyelim :) çok farklı hissettirir insanoğluna, insanlar olmayınca yalnızlığını düşünürsün ve kalbin ürperir. Bu sebeple gece namazında huşuya varman daha kolaydır.. Sonrasında da bu tadı vakit namazlarında almaya çalışacaksın..


Öncelikle görünen o ki namazlarını oldukça hızlı kılıyorsun.. bir müslüman olarak huşu içinde ve düzenli olarak aksatmadan namaz kılmalısın.. Namazdan tat alman için geceleyin namaz kılmanı öneririz, çünkü geceleyin namaz kılmak sana farklı hissettirir, tüm dünya uyurken sana yalnızlığını Hatırlatır. dünyanın geçiciliğini Görürsün. Ve gece saatleri gündüze kıyasla dünyayla en az uğraştığın vakitlerdir.. Umulur ki gece namazlarından tat alırsın ve sonra gündüzleyinde bu tadı almak için uğraşırsın..


Öncelikle namazlarına daha fazla vakit ayırmalısın kardeşim, Yüce Rabbimiz buyuruyor ki: [ (Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” ] (Furkan Suresi-77), dualarımız ibadetlerimiz bizim değerimizi belirlemekteyse bunu bilip müslümanlar olarak ibadetlerimizle değerli olmaya çalışmalıyız.. Bir kardeşin olarak ibadetlerinden tat alman için özellikle geceleri tüm dünya yatarken, ibadet edip Rabbine içini dökmeni, onu çokca zikr etmeni öneririz, eğer henüz geceleyin namaz kılmadıysan söyleyelim :) Çok farklı hissettirir insanoğluna, insanlar olmayınca yalnızlığını düşünürsün ve kalbin ürperir. Bu sebeple gece namazında huşuya varman daha kolaydır.. Sonrasında da bu tadı vakit namazlarında da almaya çalışacaksın..


MaşaAllah görünen o ki namazlarına vakit ayırıp onları önemsiyorsun, umarız verdiğin sürenin çoğunu abdest almaya harcamıyorsundur :) Kardeşim unutma bir ibadeti yapmak kadar düzenli olarak aksatmadan devam ettirmekte önemlidir, bu sebeple yaptığın ibadetleri aksatmamalısın.. Eğer gece namazına başlamadıysan kesinlikle başlamanı öneririz. Geceleyin tüm dünya uyumaya dalmış ve sen Rabbine ibadet için ayaktayken düşünme yapın gerçekten farklılaşıyor ve ibadatlerinden tat alıyorsun..

Kur'an

Kur'an okumalısın kardeşim ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmelisin, unutma az da olsa bir ibadeti aksatmadan düzenli olarak yapmalı.. Ayın bir günü 30 sayfa Kur'an okumaktansa hergün hiç yoktansa 1 sayfa okumak daha uygundur.. Siz hiç bir aylık su ve yemek ihtiyacını bir günde yeyip içerek gideren birini gördünüz mü? :) ..Özellikle sabah namazından sonra Kur'an okuyup güne başlayabilirsin. . Bu dünyaya gelip Rabbimizin bize gönderdiği kitabı okumamak olur mu hiç?


:) Kardeşim görünen o ki düzenli olarak Kuran okuyorsun MaşaAllah.. Unutma az da olsa bir ibadeti aksatmadan düzenli olarak yapmalı. Bu sebeple Kur'an okumaya aksatmadan devam etmelisin. Eğer Arapça bilmiyorsan meal de okumalısın ve tefsir de okuyup içeriğini ve o zamandaki durumu daha iyi anlamalısın. İlerisi için Arapça öğrenmeni tavsiye ederiz.. Bu dünya için ingilizce öğrenilebiliyor ise ahiretimiz için hayli hayli Arapça öğrenmeliyiz..


Kardeşim Kur'an-ı okumalı, anlamalı ve hayatına nakış nakış uygulamalısın..

Unutma!
Kur'an-ı okumak var, anlamak ayrı bir şey!
Kur'an-ı anlamak var, yaşamak başka bir şey!


Uyku

Malesef günümüzde insanlar vakitlerinin çoğunu uykuya ayırıyor genelde insanlar günde 8 saatten hayatlarının 3/1'ini uyuyarak geçiriyor. Önerimiz geceleyin 7 saat civarında uyuman ve gündüzleyinde sünnet olan Kaylûle uykusunu uyumandır. Gündüzleyin üstüne gelen yorgunluğu atıp güne sanki yeniden başladığını hissettirecektir.. Ama fazla uyuya kalma sonra :) Bizden demesi


Uyku saatin normal :) Ayrıca gündüzleri sünnet olan Kaylûle uykusuna yatmanı öneririz..


Çok az uyuyorsun :) Bizce 7 saat civarı bir uyku daha uygun vücudumuz için ayrıca gündüzleri sünnet olan Kaylûle uykusuna yatmanı öneririz..


Sağlıklı bir uyku için yatma pozisyonuda önemli birde, Peygamberimizin Sünnetindeki gibi sağ tarafına yatman daha iyi bir uyku sağlayacaktır, bu Sünnetin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yararı var araştırabilirsin :)

Teknoloji

Görünen o ki teknolijik cihazları aktif olarak kullanıyorsun :) Öncelikli önerimiz kesinlikle günde 2-3 saat ve üzeri ekrana bakıyorsan göz sağlığını ihmal etmemelisin, ve göz muayenelerine gitmelisin, ekrana uzun süreli bakmamalı 15-20 dakika da bir farklı yerlere gözünü odaklamalısın, birde ayağa kalkıp kan dolaşımını harekete geçirsen fena olmaz :) Çok yorulduklarında gözlerini hafif ılık suyla yıkayabilirsin. Ayrıca gözlerini ellerinle kesinlikle ovmamalısın, bu ovmalar gözün yapısını bozup bir çok göz bozukluğu hastalığına davetiye çıkarabilir.. Bunun dışında bilgisayar kullanıyor isen önerimiz göz sağlını ön planda tutan ve gözü daha az yoran "Eye Care" monitörleri kullanmandır.. Bu monitörlerde özellikle yenileme hızı daha iyi ve gözü yoran titreşim oranı daha azdır.. Ve tabi birde daha az mavi ışık yaymakla gözün hemen yorulmasını engellemektedirler...


Ayrıca teknolojiyi sadece tüketici amaçlı kullanmamalısın, bizzat birşeylerde üretmelisin.. İşe bizim yaptığımız gibi Html dilinden başlayıp web siteleri yapabilirsin.. Kim bilir belki bir şekilde gelecekte bu senin işin olacak ve nafakanı buradan kazanacaksın :) Kim bilir belkide bizim yaptığımız bu vakit analizi uygulaması gibi ümmete hayırlı olacağını düşündüğün işler yaparsın.. Düşünsene milyonlarca Müslüman hergün senin yaptığın Kuran uygulamasından Kuran okuyor, SubhanAllah kazanacağın sevabı bir düşünsene :) Üstelik bu Hayr İnşaAllah sen öldükten sonra Amel defterinin açık kalmasına vesile olacaktır.. İnsanlar yaptığın bu tür hayırlı işlerden faydalanacak...


Diğer kardeşlerinin de zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini görmeleri ve yararlanmaları adına aşağıdan bu analiz testini paylaşabilir eğer siten, blogun var ise en üstde yer alan sitene ekle butonunu kullanabilirsin

Selametle...

Facebook'ta Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş!