Biyografiler Yazılar

Şeyh Hasan Ali Kimdir?

Şeyh Hasan İngiltere’nin Batı Midland bölgesinde doğdu ve yetiştirildi. Çocukluk yılları devlet okullarında laik eğitimle geçti. 14 yaşında, İngiltere’deki yatılı okullarda İslami ilimleri öğrenmeye başladı. İlk olarak, GCSE (İkinci öğretim genel sertifikası) için çalışırken Kur’an’ı ezberlerdi ve sonra arapçayı birçok diğer bilim dalıyla öğrenmeye başladı. (Ders-i Nizami olarak biliniyor.) 

Şeyh Hasan Ali, 1997 de İslami ilimlerden Alim olarak mezun olmuştur, ek olarak 2006 da Londra Üniversitesi Eğitim Enstitüsünden, eğitim psikolojisi dalında master derecesi elde etmiştir. Londra İslami Kültür Derneği camiisinde (LCIS – London Islamic Cultural Society) -Kuzey Londra Wightman yolunda (www.lics.info)- imam olmuş ve burada az sayıda öğrenci kaydıyla Safar Akademisini kurmuştur. Daha sonra, imamlıkta ilerlemiş ve prestijli bir okul olan Yusuf İslam’ın Brondesbury Erkek Kolejinde İslami bilimlerin başı/başkanı ve imam olarak çalışmaya devam etmiştir. Burada başarılı geçen birkaç yıldan sonra, Ebrahim Kolejine katılmıştır ki burada birçok öğrenciye fıkıh usûlü, Kur’an tefsiri ve din felsefesi öğretmiştir.

Safar Akademisinin büyük ölçüde büyümesi nedeniyle, koleji bırakmış ve Akademiyi Allah(Subhanahu ve Tea’la)’ın izniyle daha ileri taşımak ve geliştirmek için burada tam zamanlı çalışmaya başlamıştır.

Şeyh Hasan Ali, Kuzey Londra’da saygın ve tanınmış bir şahıstır. Burada yerel topluluklarda -yerel camiilerde, sosyal merkezlerde, ortaokul ve liselerde, dinlerarası programlarda ve daha birçok çeşitli toplum etkinliklerinde- birçok gönüllü iş yapmaktadır. Ayrıca, yerel topluma destek ve tavsiyede, hizmet sağlamada ve cuma hutbelerinde, Kuzey Londrada çeşitli camiilerdeki -özellikle Londra İslami Kültür Derneği (LCIS), Edmonton İslam Merkezi (EIC), Müslüman Toplumu ve Eğitim Merkezi (MCEC)- ilham verici konferanslarda en önemli üye olmuştur.

Bu makale muslimmedya.org tarafından tercüme edilmiştir.

Yorum Yap